Освіта і наука

ПРОЕКТ

«Академії Публічної Дипломатії»

Наразі для багатьох країн Публічна Дипломатія, поряд з економічною, висунулася на передній край всієї дипломатичної діяльності.

Це, перш за все, пов’язано зі зміною характеру сучасних міжнародних відносин, зростанням ролі громадської думки у виробленні та здійсненні зовнішньої політики, масштабами поширення інформації на глобальному рівні, істотним зростанням впливу інформаційних технологій, ЗМІ та соціальних мереж на політичні, соціальні та економічні процеси в світі.

Публічна Дипломатія – важлива складова зовнішньої політики держави, спрямована на роз’яснення її цілей і цінностей широкому загалу, на створення позитивного іміджу країни і просування її інтересів на міжнародній арені, на поліпшення відносин між народами.

В умовах різкого зростання міжнародної конкуренції в політиці, економіці, освіті, науці, технологіях, торгівлі, залученні інвестицій і туристів, імідж країни, її репутація перетворюється у важливий інструмент забезпечення її інтересів.

Публічна Дипломатія розширює можливості міжнародного впливу країни і особисто кожного громадянина. Але для того, щоб така дипломатія стала ефективною, необхідна підготовка відповідних кадрів, фахівців нового типу.

Від дипломатів, залучених в Публічну Дипломатію, потрібні сучасні, часто нетрадиційні знання і вміння.

Громадяни повинні проявляти лідерські якості, розбиратися в економіці, бізнесі, культурі, науці, швидкозмінних технологіях, психології, вільно виступати на публіці, брати участь в дискусіях, вміти встановлювати контакти із зарубіжної аудиторією, вміло працювати із засобами масової інформації та журналістами, бути

кваліфікованими в роботі в соціальних мережах, бути соціально відповідальними за збереження і розвиток нашої планети і світової спільноти і т. д.

Одним словом, Публічні Дипломати повинні бути ефективними в роботі з публікою.

Для традиційної дипломатії це не зовсім було характерно: в ній дипломати, за винятком окремих представників, були набагато менш публічні.

Часи, коли всі світові справи вирішувалися лише у вузькому колі і таємно, ПРОЙШЛИ.

Наразі звичайні люди з усього світу можуть безпосередньо спостерігати за найважливішими світовими подіями, міжнародним дипломатичним життям через ЗМІ, інтернет і соціальні мережі, а також впливати на процеси прийняття політичних рішень.

І самі державні діячі, і дипломати, приймаючи участь в міжнародних конференціях або активно комунікуючи на світовій арені, намагаються враховувати думку і можливі реакції як населення своїх країн, так і світової громадськості.

 

Закордонний досвід

Публічна Дипломатія на даний час стала пріоритетним напрямком діяльності зовнішньополітичних відомств у багатьох розвинених країнах. Різні міжнародні організації та міністерства закордонних справ, підтримуючи розвиток Публічної Дипломатії – «м’якої сили», – створили департаменти і комітети при державних установах та навчають співробітників цієї майстерності.

Китай, наприклад, – одна з країн, якій вдалося помітно просунутися на міжнародній арені завдяки саме «м’якій силі».

Особливо цікавим є досвід США в області публічної дипломатії, тому що це країна, яка виділяє найбільші ресурси на ці цілі. У 2016 році тільки базовий бюджет Державного департаменту США з публічної дипломатії склав 1,1 млрд доларів (http://www.aloqada.com/m/News/2017/08/05/publichnaya-diplomatiya-na-nbsp-sluzhbe-nacionalnykh -interesov).

Витрати американської публічної дипломатії включають і кошти для більш як 80 академічних, професійних, молодіжних і спортивних обмінних програм, підтримку діяльності в цій сфері близько 180 дипломатичних місій країни в усьому світі, а також роботу 72 міжнародних організацій мовленнєвих служб (https: //www.gazeta. uz / ru / 2017/08/05 / public-diplomacy /).

Необхідно сформувати цілісну концепцію розвитку Публічної Дипломатії України з визначенням її пріоритетних напрямів, налаштувати систему підготовки та підвищення кваліфікації відповідних кадрів зі створенням сучасних навчальних програм і матеріалів, а також консолідувати і направляти дослідників в області Публічної Дипломатії.

Не менш важливо поетапно створити мережу культурно-освітніх центрів в Україні і за її межами, підняти на новий рівень роботу зі співвітчизниками, які проживають за кордоном, за допомогою застосування Публічної Дипломатії.

Необхідно формувати обмінні програми в галузі освіти, спорту, науки і культури, особливо для молоді і професіоналів із сусідніх країн, а також інших стратегічно важливих регіонів, заохочувати збільшення числа іноземних студентів в країні.

МГО «Міжнародна Дипломатична Місія» ініціює створення Академії Публічної Дипломатії. Автором та ідейним натхненником проекту є Президент Організації – Волков Олександр Миколайович.

Публічна Дипломатія – шлях до єднання!