Рада зовнішньої політики “Українська призма” 27 грудня 2018 року презентувала результати експертного опитування “Зовнішня політика: підсумки 2018”

 

Рада зовнішньої політики “Українська призма” 27 грудня 2018 року презентувала результати експертного опитування “Зовнішня політика: підсумки 2018”.

На захід були запрошені члени МГО “МІЖНАРОДНА ДИПЛОМАТИЧНА МІСІЯ НАРОДНОЇ ДИПЛОМАТІЇ “ЄВРОПЕЙСЬКА УКРАЇНА” Антонова Анжела та Ралець Владислав.

Спікерами дискусії були:

– Сергій Саєнко, Департамент Європейського Союзу та НАТО МЗС України;

– Володимир Ар’єв,  народний депутат України, голова Комітету ПАРЄ з питань культури, освіти, науки та медіа;

– Марюс Януконіс, Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні;

– Сергій Сидоренко, головний редактор, “Європейська правда”.

Дискусію розпочав заступник Голови Правління Ради зовнішньої політики “Українська призма” Сергій Герасимчук.

Організаторами були визначені наступні питання до обговорення:

  1. Які основні успіхи та провали української зовнішньої політики у 2018 році?
  2. Що заважало бути ефективнішими на зовнішньополітичній арені?
  3. Чи додалося в України друзів? Чи змінилися вороги?
  4. Якими мають бути пріорітетні напрями зовнішньої політики України в короткостроковій перспективі?

Україні вдалося зберегти міжнародну підтримку у протистоянні з Росією. І це – найбільша перемога року в зовнішній політиці. А найбільшою поразкою стали стосунки з Угорщиною. 

Майже половина (42%) опитаних експертів назвала основним досягненням зовнішньої політики України збереження режиму санкцій щодо Росії та міжнародної підтримки у протистоянні агресії. 

До топ-5 успіхів дипломатії увійшли також рішення про отримання Україною Томосу (21% опитаних), діяльність України в ПАРЄ та Раді Європи (7%), набуття летальної зброї від США та перемоги України і українців над Росією у міжнародних судах (по 5%).

Найбільшою зрадою стали українсько-угорські відносини (20%). Однакова кількість опитаних (по 10%) вважають провалами продовження будівництва газогону Норд Стрім-2 та прорахунки України щодо загострення ситуації в Азовсько-Чорноморському регіоні. Ще 4% вважають провальною реалізацію Угоди про Асоціацію. Але є й позитиви: 8% експертів зазначило, що помітних провалів у 2018 не було.

При цьому, експерти вважають, що бути більш ефективними українським дипломатам заважають вже хронічні проблеми – відсутність стратегічного бачення зовнішньої політики (67%), кадрове питання (58%) та недостатня координація між органами влади (52%).

Загалом зовнішню політику України на “трійку” оцінило 44% опитаних. І рівно стільки ж – на “четвірку”. Результат вищий, ніж минулого року, коли “трійку” виставило 59% експертів.

Друзі і вороги

Уже традиційно найбільшими друзями України назвали Литву, Канаду, США та Велику Британію. Японію в цьому переліку нині замінила Естонія.

– Україна залишається чітко пріоритетом зовнішньої політики Литви. Ми будемо мати вибори президента наступного року, але я не маю сумніву, що підтримка України не зміниться, – зазначив Марюс Януконіс, Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні.

99% опитаних беззаперечно найбільш ворожою вважають Росію.

З року в рік до списку недружніх країн потрапляють також Угорщина, Білорусь та Сербія. Цього разу перелік поповнили також КНДР та Австрія, але покинула Польща.   

Щодо діяльності українських дипломатичних місій, то найбільш продуктивними експерти вважають посольства України в США, при ООН, Раді Європи, в Канаді, Німеччині, Польщі та ЄС. 

– Виїжджаючи закордон, ми забуваємо, до яких політичних сил належимо. Ми –  одна команда. І це те, що дозволяє досягати результату, зокрема, і в Раді Європи, – пояснив високу оцінку роботи представництва України при РЄ Володимир Ар’єв, народний депутат України, голова Комітету ПАРЄ з питань культури, освіти, науки і медіа.

Серед народних депутатів, які найбільш ефективно захищають інтереси України за кордоном, незмінною залишилася трійка лідерів – Ганна Гопко, Володимир Ар’єв, Ірина Геращенко. Долучилися до них цього разу Мустафа Джемілєв та Андрій Парубій.

Наступного року пріоритетом зовнішньої політики України має залишатися протидія російській агресії усіма доступними методами та збереження міжнародної коаліції, що підтримує Україну у цій протидії.

Ключовими мають стати також поглиблення співпраці з ЄС та  НАТО, посилення комунікацій з просування іміджу України закордоном (в т.ч. шляхом культурної та публічної дипломатії) та економічна дипломатія – просування українського експорту та залучення іноземних інвестицій.

Опитування проведено Радою зовнішньої політики “Українська призма” в період від 1 до 14 грудня. Участь взяло 120 експертів

  

 

 Зважаючи на все вищевикладене, робимо висновок, що розвиток публічної дипломатії в Україні знаходиться на найнижчому рівні. Тому пріоритетним завданням нашої Організації є допомога кваліфікованих народних дипломатів у реалізації успішної зовнішньої політики нашої держави.